Jak wprowadzić w życie zmiany.

Jak wprowadzić w życie zmiany.

Jak wprowadzić w życie zmiany.

Wprowadzić w życie zmiany nie jest łatwo. Umysł broni się na wszelkie sposoby aby nic w życiu nie zmieniać. Lubi poruszać się starymi ścieżkami. Za to nie lubi nowych rzeczy, bo nowe równa się nieznane. Kiedy przyjdzie nam wprowadzić zmianę w życie odczuwamy lęk. Boimy się, bo nie wiemy czy zmiana będzie na lepsze czy na gorszę. A skoro nie mamy pewności, to lepiej nic nie zmieniajmy. Bo jak by nie było źle, to zawsze jest stabilnie.  

Sama wpadłam w pułapkę swojego umysłu kilka lat temu. Mieszkałam w domu rodzinnym, w którym jak już wiecie nie było kolorowo. Każdy dzień, to była walka o przetrwanie. Mimo, że sytuacja była dla mnie na tamten moment krytyczna, to zmiana o jakiej w głębi duszy pragnęłam nie była prosta. Mimo, że miałam taką możliwość, to nie wyprowadziłam się od razu z domu. Strach był tak wielki przed nieznanym, że wolałam siedzieć  w starym, znanym mi,  stabilnym środowisku. Dopiero gdy moje cierpienie doszło do granicy wytrzymałości pokonałam swój lęk przed wyprowadzką i dokonałam najlepszej do tej pory decyzji w moim życiu.

Kiedy przyjdzie pragnienie zmiany, to na początku czujemy ekscytację i zadowolenie, patrząc w przyszłość co możemy zyskać dokonując takiej decyzji. Jednak po chwili włącza się umysł i zaczyna sabotować nasze działania. Na wszystko ma odpowiedz.

Chciałbym nagrywać filmiki na youtube, ale boje się jak odbiorą mnie inni.
Chciałabym się wyprowadzić, ale nie wiem czy dam sobie radę.
Chciałbym założyć biznes, ale nie mam pieniędzy.

Umysł na każdy pomysł znajdzie jakieś ale, które automatycznie blokuje nas przed działaniem.

Kiedy należy wprowadzać zmiany.

Czasem czegoś bardzo mocno pragniemy, ale boimy się podjąć ryzyka. Czasem bardzo cierpimy, ale pojawia się strach przed nieznanym. W obydwu sytuacjach powinieneś dokonać zmiany, choćby po to aby sprawdzić czy nowa sytuacja Ci służy. Jeśli okazałoby się, że nie i lepiej było przed dokonaniem zmiany, to zawsze można wrócić do starych schematów.

Jak wprowadzić w życie zmiany.

Można próbować na siłę. Ale wydaje mi się, że nie jest to dobre rozwiązanie. Weźmy przykład YouTubera. Jeśli będzie próbował nagrywać filmiki na siłę, nie będzie tego robił z serca, tylko z głowy. Nikogo do siebie nie przekona, ponieważ jego ton głosu i mimika twarzy na podświadomym poziomie nie będzie odpowiadała ludziom. Wszyscy, którzy go obejrzą więcej do niego nie wrócą.

Na przykładzie młodego przedsiębiorcy jest podobnie. Jeśli pojawia się lęk typu nikt mi za to nie zapłaci, nie mam skąd wziąść pieniędzy, nie jestem dobry z księgowości. A dana osoba na siłę się zmusi  i zacznie robić biznes bez wiary w swoje możliwości. Jest duże prawdopodobieństwo, że przez lęk, który odczuwa swój sukces będzie sabotować.

Myślę, że można dokonywać pewnych zmian na zasadzie zacznę robić, to lęk minie. Jednak jest wiele wrażliwych ludzi, którzy nie potrafiliby tego dokonać.

Dla osób bardziej wrażliwych, którzy nie umieją sprostać lękowi, który odczuwają na myśl zmiany lepszym rozwiązaniem będzie stopniowe robienie kroków ku zmianie, aby umysł powoli przyzwyczajał się do nowej sytuacji.

Więc Youtuber na początku powinien nagrywać filmiki dla samego siebie, aby nauczyć się dobrze prezentować przed kamerą i lepiej przed nią czuć. Przedsiębiorca powinnien dużo czytać o prowadzeniu księgowości. O pozyskiwaniu środków pieniężnych, co pozwoliłoby mu oswajać się z nową sytuacją i wiarą w siebie, że da radę.

Nic nie pozostaje takie samo. Jedyne, czego można być, w życiu pewnym,to zmiana. (…)

Żeby wprowadzić w życie zmianę, powinniśmy być świadomi problemu, który chcemy rozwiązać. Bądź pragnienia, które chcemy osiągnąć. Wprowadzenie świadomości i utrzymywanie jej jest bardzo pomocne do dzialania. Intencja zmiany jest także bardzo potrzebna. Czasem nie jesteśmy gotowi aby podjąć nowe doświadczenie lub wyzwanie i potrzebujemy czasu.

Jeśli zmiana jest dla nas trudna do wykonania. To najlepszym rozwiązaniem jest stawianie małych kroczków. należy dążyć do tego co chcemy zmienić. Nie rzucać od razu wszystkiego i skakać na głęboką wode. Kiedy uczymy się pływać też czujemy lęk. Zaczynamy od wchodzenia do płytkiej wody. Z czasem gdy lęk mija zaczynamy wchodzić coraz głębiej. Aż w końcu czujemy się na tyle pewnie, że lęk znika i zaczynamy płynąć. Tak samo jest ze zmianami w życiu. Zacznij od małych rzeczy i powoli bez presji małymi kroczkami zmierzaj ku zmianie- na lepsze 🙂

 

Tłumienie emocji jest destrukcyjne dla ciała. Mów i rób co czujesz.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.