Śmieciowe jedzenie nie jest obojętne dla ciała i umysłu – wpływ diety na ciało?

wpływ diety na ciało

W ostatnim wpisie opisałam, że zła dieta wpływa na naszą energię życiową. Jednak nie jest to jedyna rzecz która nam się pogarsza wraz ze złą dietą. Jeśli chcemy mieć zdrowe ciało i otwarty umysł, to numerem jeden o który trzeba zadbać jest odpowiednie żywienie. Lubimy jeść, ponieważ uciekamy od trudnych emocji, lubimy jeść ponieważ dostarcza to do umysłu dużo przyjemności. Kiedy nam się nudzi idziemy do lodówki i jemy. Kiedy jesteśmy smutni, to jemy. Na codzień nie przywiązujemy do tego wagi. Dopiero kiedy zaczynamy mieć problemy zdrowotne bądź stajemy się otyli zaczynamy myśleć nad tym, że należy coś w życiu zmienić. Wiem, że zmiana niezdrowych nawyków jest trudna, ale jest nam potrzebna. 

jak dieta wpływa na umysł

 

Jest w moim życiu osoba, która ma sporą nad wagę. Ma problemy z sercem, nadciśnieniem, cukrzycą i jaskrą. Conajmniej trzy czwarte chorób wynikają ze złego trybu życia. Za każdym razem kiedy się spotykamy staram się jej przetłumaczyć, że dieta jest rozwiązaniem na jej wszystkie choroby. Ograniczenie mięsa i nabiału, wykluczenie cukru- załatwi problem. Jednak ona nie chce słyszeć co do niej mówię. Rok temu przeszła na dietę, bo było już naprawdę źle. Je praktycznie to co jadła wcześniej. Ograniczyła jedynie cukier. Skutek jest taki, że nic nie schudła. Na moje wywody odpowiada: Ja kocham jeść. Nie potrafiłabym wykluczyć z diety nabiału. Kocham mleko, kocham sery, kocham kurczaka i te pączusie … też kocham.

A więc pragnę wam powiedzieć, że te osoby nie lubią jedzenia samego w sobie. Oni kochasz odczucia jakie jedzenie dostarcza do ciała. Czujesz się chujowo więc chcesz poprawić sobie nastrój jedzeniem. Aby zmienić nawyki żywieniowe trzeba albo mieć bardzo dużo samozaparcia, albo stanąć przed sytuacją, że nie mamy innego wyjścia inaczej wylądujemy w ziemi.

Ja stanęłam przed taką sytuacją kilka lat temu. Nie wiem czy było tak dramatycznie. Dużo sobie dopowiedziałam, ale zadziałało 🙂

Pewnego dnia postanowiłam zmierzyć sobie poziom cukru we krwi. Norma to bodajże 120 ja miałam 170. Czyli zdecydowanie zawyżony poziom cukru. Powiem szczerze że się wtedy trochę wystraszyłam i z dnia na dzień zmieniłam swój sposób żywienia.

Musimy jeść, ale jedzenie jest nam potrzebne tylko do dostarczenia węglowodanów, tłuszczy i witamin. Jeśli jedzenie staje się czymś co przejmuje kontrole i czymś nad czym nie potrafimy zapanować, to z pewnością mamy problem.  

Odpowiadając na pytanie jaki jest wpływ diety na ciało? Odpowiedź brzmi – Nieodpowiednia dieta wyniszcza nasze ciało.

Przesuszona skóra, włosy, wypryski na skórze i łamliwe włosy są właśnie spowodowane niezdrową dietą. Zbyt wysoki cukier, nadciśnienie, cholesterol, problemy z hormonami ( coraz częstsze wśród młodzieży i dorosłych) , tarczyca, otyłość wewnętrzna i zewnętrzna, otępiały umysł.

Przy umyśle się zatrzymajmy. Chciałabym trochę bardziej poszerzyć ten temat, ponieważ bądź co bądź ale dieta ma olbrzymie skutki na nasz mózg z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Chciałabym przytoczyć słowa dr Ewan McNay z University at Albany, który mówi: „w ciągu 10 minut po zjedzeniu tłustego posiłku ( tłustym posiłkiem są takie oczywiste rzeczy jak burger czy frytki, ale należą do nich także: kotlety sparzone, łosoś, ryby sparzone, placki ziemniaczane, wszelkiego rodzaju zasmażki itd.) kwasy tłuszczowe uszkadzają działanie hipokampu czyli części mózgu odpowiedzialną za naukę i wspomnienia. Dodaje także, że duże ilości cukrów i nasyconych kwasów tłuszczowych pogarszają zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń synaptycznych” Czyli utrudniają koncentracje i pracę pamięci.

Naukowcy już od jakiegoś czasu badają wpływ pożywienia na ciało i umysł. To że osoby przygnębione życiem maja skołonności do niezdrowego jedzenia jest już udowodnione. Tak samo jak to, że zmiana diety na zdrowszą ma wpływ na umysł i nasze ogólne lepsze samopoczucie.

 

5 sposobów na to aby mieć więcej energii w ciągu dnia

 

I nie mówię tylko o fast foodach. Mówię także o tłuszczach i cukrach. Toksynach i tłuszczach zawartych w mięsie, którym spożywamy na potęgę. To że jest to nie zdrowe dla ciała, to jedno ale drugą kwestią jest to, że w dzisiejszych czasach wszystko jest szprycowane chemią. Nawet owoce i warzywa po które idziemy do sklepu są psikane pestycydami i innymi świństwami. Mięso tuczone hormonami aby jak najszybciej rosło i antybiotykami ponieważ zwierzęta chorują. Tak samo ryby. A więc zapytacie co jeść. Sama się nad tym zastanawiam . Idealnie by było mieć swój ogród z warzywami piec swój chleb, mieć swoje kury na podwórku. Ale wiadomo, że tak pięknie nie jest. Dlatego bardziej powinniśmy zwracać uwagę na to czym karmimy swoje ciało.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.