7 powodów dla których warto praktykować bycie tu i teraz.

Coraz więcej się piszę o tym, aby być uważnym i żyć tu i teraz. O zaletach jakie to za sobą niesie. Staram się żyć w zgodnie tej zasady od dłuższego czasu. Postanowiłam zebrać wszystkie aspekty uważnego życia i podzielić się nimi z wami.

Mimo że staram się żyć zgodnie tej zasady pragnę zaznaczyć, że niestety czasem umysł wygrywa z moją silną wolą i dobrymi chęciami. Nie raz próbowałam z nim walczyć i powstrzymywać od myślenia, ale na marne. W gorsze dni, które miewamy chyba wszyscy. Moje tu i teraz odchodzi w odstawkę. Wtedy po prostu obserwuję każdą myśl pojawiającą się w głowie. Tak samo jak obserwuję obłoki na niebie. Bez oceniania i krytyki. Z uważnością i świadomością przyglądam się co obecnie dzieje się w głowie. Praktykując to już od jakiegoś czasu zauważyłam w swoim życiu kilka pozytywnych skutków, które wymieniłam poniżej:

 

Dlaczego warto żyć tu i teraz

 

1. Doświadczanie w pełni tego co nam się przydarza. Wcześniej przydarzały mi się różne rzeczy w życiu, ale nie potrafiłam się z nich szczerze cieszyć. Teraz jestem w 100% we wszystkim co mi się przydarza dlatego rzeczy, które kiedyś sprawiały na mojej twarzy jedynie uśmiecha zadowolenia dziś przepełniają całe moje ciało dreszczem szczęścia. ( nie potrafię tego nazwać :)) Skutkuje to także tym, że jestem wdzięczna za wszystko co mnie spotyka. Więcej o wdzięczność przeczytasz TUTAJ

2. Radość z małych rzeczy. Zwykłe wyjście na kawę z przyjacielem i czas z nim spędzony daje mi o wiele więc radości niż przed tem.

3. Obecność i uważności. Można iść z kimś na spacer i przez cały czas siedzieć we własnej głowie i myśleć „Co będę robił jak wrócę” zamiast być na spacerze i czerpać z niego radość. Można także rozmawiać z kimś i mu przytakiwać, a tak naprawdę nie słuchać go i rozmyślać o niebieskich migdałach. O uważności także już pisałam, że jest konieczna jeśli chcemy stworzyć prawdziwą, wartościową relację.

4. Koniec zamartwiania się na przyszłość i rozpamiętywania przeszłości. Kiedy jesteśmy tu i teraz nie mamy czasu na knucie i marzenia o przyszłości i rozpamiętywanie przeszłości. Często wracając do przeszłości wchodzimy w role ofiary i zaczynamy się nad sobą użalać co nie wpływa pozytywnie na naszą teraźniejszość. Umysł lubi też marzyć o przyszłości i robić wielkie wizualizacje, a potem cierpieć, że nie ma tego co sobie wymarzył.

5. Koniec z oczekiwaniami i wizualizacjami. Jest, to w pewnym sensie powiązane z powyższym punktem, ale powtórzę jeszcze raz, aby twój umysł zapamiętał. Kiedy zaczynasz żyć w tu i teraz kończą się oczekiwania i roszczenia względem innych. Kończy się rozczarowanie jakie następuje po tym jak oczekiwanie nie zostanie spełnione. I dramaty, które są rozgrywane kiedy nie idzie tak jak sobie to zaplanowałaś.

→ Oczekiwania. Dlaczego warto się ich pozbyć?

 

6. Spokojniejszy wyciszony umysł. Kończy się wyścig myśli, który odbywał się w umyśle i który czasem był tak gwałtowny i szybki, że męczył. Umysł staje się bardziej spokojny i wyciszony. My stajemy się bardziej wyciszeni.

7. Spokojny umysł = zdrowsze spokojne ciało. Tak jak powyżej 🙂 Spokojny umysł sprawia, że ciało staje się spokojne i wyciszone. Kończy się maraton myśli, który czasem nie dawał żyć.

 

Jeśli chodzi o negatywne aspekty uważnego życia, to nie potrafię znaleść ani jednego. Dlatego podsumowując jest zdecydowanie więcej za niż przeciw. Jeśli miewasz tak, że myśli panują nad Twoim umysłem, zdarza Ci się myśleć negatywnie, często jesteś nie spokojna, to może warto spróbować wdrożyć to w życie. Chociażby dla spróbowania i przekonania się czy faktycznie to tak działa.