Toksyczni ludzie

Kim są i jak rozpoznać toksyczna osobowość. Czym charakteryzują się toksyczne relacje? Dlaczego niektórzy ludzie są toksyczni? Po co się pojawiają i co wnoszą w nasze życie ?

Toksyczne osobowości nie rodzą się toksyczne. Stają się toksyczni poprzez otoczenie w jakim przebywają. Kiedy toksyczny rodzic wychowuje swoje dziecko, to wychowuje je zgodnie ze swoimi przekonaniami i wartościami, które przekazali mu z kolei jego rodzice – nasi dziadkowie.

Toksyczni ludzie dzieła się na dwie główne grupy.

 1. Osoba jest toksyczna i jest to oczywiste wszyscy o tym wiedza
 2. Osoba z pozoru jest dobra i pomocna jednak ma skłonności do  manipulacji poczuciem winy, jest nad opiekuńcza (najczęściej matka)

Toksyczna osobę można rozpoznać poprzez określone zachowania które cechuje to osobowość.

 1. MANIPULACJA !
 2. Pomoc, a następnie wypominanie
 3. Nie przyznawanie się do błędu
 4. Życie życiem innych
 5. Plotkują, obgadują ,
 6. Wmawianie poczucie winy
 7. Łapczywe szukanie miłości
 8. Uzależnienie od drugiej osoby
 9. Nie słuchanie innych
 10. Ciagłe życiowe dramaty

To tylko kilka głównych cech, które charakteryzuje osobowość toksyczna. Wszystkie jest spowodowane zaburzonych dzieciństwem i toksycznym rodzicem ( środowiskiem) w jakim dziecko się wychowywało. Kiedy rodzic nami manipuluje, wpaja nam poczucie winy. Kiedy mamy brać odpowiedzialność za emocje dorosłego. Żyjemy w patologicznej rodzinie. Ma to pewne konsekwencje, które ciągną się za nami przez życie.

 

toksyczni ludzie

 

Toksyczna osobowość szuka partnera także zaburzonego, aby moc z nim odgrywać swoje wyuczone role . Relacje takie przepełnione są „romantyczną miłością”. Jednak, to nie ma nic wspólnego z prawdziwą miłością. Osoby te nie maja żadnego poczucia wartości i miłości do samego siebie, a jeśli tego nie mamy, to nie możemy tego dać innym. One nie są w stanie kogokolwiek pokochać. Jestem zdania, że jeśli toksyczna osoba sprawi sobie dziecko, to także nie jest w stanie pokochać tego dziecka. Dziecko jest jej po to, aby zaspokoić swoje potrzeby, pragnienia. Przez co kolejne pokolenia przychodzących na świat dzieci czują się niekochane, bez poczucia wartości. I tak w kółko.

Toksyczną relacje można poznać między innymi po tym, że następuje uzależnienie od partnera. Nie widzimy poza nim świata. Projektujemy na niego niezaspokojone potrzeby i oczekujemy, że dostaniemy TO od niego jednak tak się nie dzieje. Na początku jest wielka namiętna intensywne zakochanie . Następnie gdy zaczyna do nas dochodzić ze osoba nam nie daje tego czego tak bardzo pragniemy zaczynaja się manipulacje i wywieranie poczucia winy, złe traktowanie.

 

Gdy do przemocy dochodzi między partnerami

Gdy do przemocy dochodzi między partnerami ,to nie ma wątpliwości, że jest to toksyczne. Jednak gdy zapytany się kobiety dlaczego nie odejdzie od męża, który ja bije. Bądź mężczyzny dlaczego nie odejdzie od kobiety, która się znęca nad nim psychicznie usłyszymy ”bo ją kocham„  jednak nie jest to miłość. Jak można kochać kogoś kto jest naszym oprawca?? Osoba, która jest ofiara jest tak samo toksyczna jak oprawca, ponieważ nie potrafi odejść ! Jest uzależniona od bycia w roli ofiary i nie odejdzie, nie zostawi tego. Wybieramy sobie partnera nie przypadkiem. Każdy ma nas czegoś nauczyć. I albo weźmiemy lekcje obudzimy się i odejdziemy. Albo zostaniemy i do końca życia będziemy odgrywać swoje chore role.

Jeśli podejrzewasz, że w twoim bliskim otoczeniu jest toksyczna osoba. I bez znaczenia czy jest to partner czy rodzic. Rozwiązanie jest tylko jedno. UCIEKAĆ !

Musisz zerwać ta relacje, ponieważ toksyczna osoba karmi się twoja dobra energia. Ona chce cię zrównać do swojego poziomu, a jeśli jej się to uda, to dopięła swego. Takie osoby czuja kiedy mamy gorszy dzień i wtedy przychodzą, aby wypruć z nas resztki energii. Kiedy czujesz się po spotkaniu wypruty z energii, to możesz być pewien, że osoba, z którą właśnie się widziałeś jest toksyczna. One karmią się energia, ponieważ czuja się w środku puste i nic nie warte. Kiedy dostaną od ciebie trochę energii czuja się przez chwile lepiej.

toksyczni ludzie

Jak zerwać toksyczną relacje?

Nie jest to łatwe. Powiedziałabym nawet, że jest to cholernie trudne.

W moim domu była przemoc zarówno psychiczna jak i fizyczna. Moja matka jest mega toksyczna, a w dodatku chora, bo lubi spożywać w nadmiernych ilościach alkohol. Swoje frustracje zawsze wyrzucała na najstarsze dziecko w rodzinie – na mnie

W takiej sytuacji sprawa jest oczywista. Mam psychopatyczną matkę, od której muszę jak najszybciej uciekać, bo wykończy mnie psychicznie. Zerwanie kontaktu jest prostsze. Matka oczywiście próbowała się kontaktować, bo byłam świetnym dawcą – ale bez skutku. Postawiłam granice do których musiała się dostosować. Mimo wszystko czasem wracam, aby sprawdzić czy przypadkiem się nie zmieniła 🙂

Trochę gorzej jest w sytuacji kiedy rodzić jest dobry i zawsze pomaga. W takiej sytuacji bardzo ciężko dostrzec w ogóle, że rodzic jest toksyczny. A jeśli już się to dostrzeże, to zerwanie kontaktu jest trudniejsze. Bo przecież „ ja tyle dla Ciebie zrobiłam”  „ Jak tak bardzo cie kocham, a ty mi się tak odwdzięczasz” ? Rodzic czasem nawet nie musi nic mówić. Na nieświadomym poziomie czujemy się źle na samą myśl, że tak po prostu mam się przestać odzywać do mamy, która jest taka opiekuńcza.

Podstawową i najważniejszą rzeczą jest uświadomienie sobie problemu. Jeśli dopuścisz świadomość i wprowadzisz intencje zmiany, to zmiana nadejdzie wcześniej czy później.

Jeśli robimy coś wbrew sobie, to z czasem przychodzi ból wewnętrzny, który rozrywa nas od środka. Ból ten jest tak silny, że pcha nas ku zmianie. Zawsze mówię że ból ten, to płacz naszej duszy, która znalazła się w miejscu, w którym nie chce być.

Właśnie taki rodzaj bólu odczuwałam w kontakcie z mamą, a następnie z babcią kiedy uświadomiłam sobie, że mną manipuluje. Urwanie kontaktu z babcią byłe zdecydowanie trudniejsze, bo wiele razy w życiu mi pomogła.

Kiedy znajdziesz się w toksycznym środowisk, to po pierwsze.

Uświadom sobie, że w nim jesteś. I powoli ograniczaj kontakt. Toksyczna osoba nie da Ci łatwo odejść, bo jesteś jego dawcą. Należy jasno i czytelnie powiedzieć, że źle się czujesz kontaktując się z nią. Należy stopniowo nie odbierać telefonów. Z czasem druga strona nauczy się, że to Ty dyktujesz zasady. Przestanie dzwonić i próbować kontaktować się.

PAMIĘTAJ! To TY ustalasz zasady. Spotykacie się na Twoich warunkach. Wtedy kiedy TY masz ochotę. Na tyle czasu ile Ty chcesz. 

 

Jeśli chcemy się spotkać z taką osobą ważne też jest, aby zrobić to kiedy mamy dobry dzień i dużo energii, bo gdy spotkamy się wtedy kiedy mamy słabszy dzień wyjdziemy wyczerpani.

 

Osobowość toksyczna dzieli się na osobowość narcystyczną, borderline,psychopatyczną itd. Każda trochę inna, ale bardzo podobna. Powstała tak samo z zaburzonego domu. Z braku miłości w domu, uwagi, akceptacji. O czym więcej można przeczytać w artykule Rany emocjonalne .

To, że mieliśmy toksyczną matkę lub ojca nie oznacza od razu, że my tacy będziemy. Co prawda mamy duże skłonności ku temu, ale dzięki pracy nad sobą nie musimy iść ich drogą.

 

 

Czemu odczuwamy samotność w relacji?