Zrobiłam sobie dziś wyprawę do Empiku. Podeszłam do działu rozwój osobisty- jak to zwykle robię. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to, że większość książek, które leżały na półce były za tytułowane sens w życie, jak być szczęśliwym, czym jest szczęście i jak je osiągnąć itp.

Stoję przed regałem i myślę sobie, że coś musi być na rzeczy skoro jest takie zapotrzebowanie na książki tego typu. 80 % książek jakie leżało miało w swej nazwie słowo szczęście bądź sens życia.

Jeśli obserwujecie mnie, to napewno zauważyliście, że sama niedawno czytałam książkę „Znajdź w życiu sens”, którą się z wami podzieliłam więc mnie też nie ominęła moda na odnajdywanie sensu. 

Jednak stojąc tam zaczęłam się zastanawiać czy naprawdę jest aż tak kiepsko. Bo skoro kiedy idziemy do sklepu i jest aż tak duży wybór w danej tematyce, to można podejrzewać, że jest tak samo duże zapotrzebowanie, co oznaczałoby, że duża większość ludzi na ziemi nie jest szczęśliwa nie mówiąc już nic o trochę głębszym zagadnieniu jakim jest sens życia. 

A jeśli faktycznie tak jest, to czemu tak się dzieje? 

Myślę że ludzie są bardzo pogubieni. Myślę, że duża większość ludzi żyje nie tak jak naprawdę pragnie, tylko tak jak wypada bądź tak, aby zapewnić sobie dostatnie życie. Nie przejmując się tym, że marnują sobie je na coś czego nie lubią robić. Społeczeństwo dyktuje pewne standardy, którym musimy sprostać abyśmy nie byli „jacyś dziwni”  Czasem wiemy co mamy robić, ale nie robimy tego, bo nie wypada, bo nie mam tyle odwagi, bo nie spodoba się to innym. Gwałcimy w ten sposób samych siebie próbując przypodobać się innym. Zamiast myśleć o sobie i swoim dobru.

jaki jest sens życia

 

Ale czy w życiu o to właśnie chodzi?

Oczywiście, że nie. Nasze życie jest tylko nasze i to my powinniśmy podejmować decyzje słuszne dla nas a nie przy podobywać się innym. Jeśli nie lubimy czegoś robić to postarajmy się zrobić wszystko aby tego nie robić. Jeśli nie lubisz swojej pracy, to postaraj się poszukać innej. Ponieważ życie nie jest po to, aby je prze wegetować. Życie jest po to, aby je przeżyć. Robiąc to co sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Robiąc rzeczy, które nadają naszemu życiu sens. Żal mi ludzi dla których wszystko co mają, to praca, której nie nawidzą i mąż w domu, którego mają dość – to nie jest życie.

Nie jest łatwe znaleść rzeczy dla nas ważne, ale warto spędzić ze sobą trochę czasu i wsłuchać się w siebie aby te rzeczy w sobie odnaleźć. One są w środku przykryte wszystkimi opiniami i zdaniami wypowiedzianymi przez innych ludzi do Ciebie. Dokopanie się do tego nie jest łatwe, ponieważ inni zostawili tam sporo gnoju. Ale jeśli poświęcisz sobie trochę czasu, to znajdziesz to co jest głęboko w tobie. 

Sens życia nie jest tym samym co bycie szczęśliwym. 

Niektórzy mogą myśleć że sens życia i szczęście to, to samo. Do niedawna sama nie rozróżniałam tych dwóch pojęć. Jednak pomogła mi to poukładać książka wspomniana na początku. Sens życia, to rzeczy które są dla nas istotne, które sprawiają, że czujemy się wartościowi, ważni i potrzebni. Przytoczę cytat z książki:

Życie znaczące i wartościowe jako część czegoś większego. Ludzie odczuwający sens w życiu widzą w nim porządek i czują, że rządzi nimi poczucie celu

 

Sens życia, to wyjście poza siebie. Ludzie opiekujący się innymi ludźmi bądź zwierzętami potwierdzają, że ich życie ma sens. Szczęście, to ulotne chwile w naszym życiu. Jestem zdania, że nie można być szczęśliwym 24h, to nie jest naturalne. Zawsze kiedy jest impuls szczęścia i euforii, po tym następuje dół i zjazd. Dlatego w życiu powinniśmy dążyć do równowagi. Aby nasze życie było stałe, a szczęście to chwile, które nam się przydarzają i które powinniśmy doceniać.

Sens życia odczuwamy stale – nie jest to chwilowy stan 

Chwilowe szczęście mogą dać nam pieniądze, a raczej rzeczy, które możemy sobie za nie kupić. Sens życia, to coś głębszego. To poczucie, że robimy coś wartościowego. Gdzie ważniejsze jest coś więcej niż my sami. 

Niektórym rzeczą w życiu możemy nadać cel i sens. Dzięki czemu zmiana podejścia i interpretacji tego co dotychczas robimy może się diametralnie zmienić, a my możemy zacząć robić, daną rzecz z większym zapałem i poczuciem, że robimy coś wartościowego dla innych co spowoduje, że staje się to naszym sensem. 

Wszystkie odpowiedzi są w nas – należy się tylko wyciszyć i wsłuchać.

 

9 rzeczy które powinieneś przestać robić już od dziś.