Samotność. Czemu odczuwamy samotność w relacji.

samotność czemu odczuwamy samotność

Samotność. Czemu odczuwamy samotność w relacji.

 

Mam wrażenie, że w dzisiejszym świecie jest mnóstwo ludzi, którzy odczuwają w życiu samotność. Wiele z nich jest nierozumianych przez otoczenie bądź uważanych za dziwaków. Czasem bywa również tak, że mamy „bliskie nam” osoby, ale mimo wszystko odczuwamy osamotnienie. Czym to jest spowodowane i jak sobie z tym radzić?

 

Samotność to stan emocjonalny. W naszej kulturze na cechowany negatywnie. Jednak gdyby przyjrzeć się temu, to można stwierdzić, że w naszej naturze jest bycie samotnym. Przytoczę piękny cytat OSHO

 

Rodzimy się sami, żyjemy sami, umieramy sami. Samotność jest naszą naturą, ale nie jesteśmy tego świadomi. Z powodu braku tej świadomości pozostajemy obcy dla samych siebie. Zamiast postrzegać naszą samotność jako niezwykłe piękno i błogosławieństwo, jako ciszę i spokój, jako pogodzenie z egzystencją – interpretujemy ją błędnie jako osamotnienie.

 

Poczucie osamotnienia

Samotnym można się czuć z powodu braku bliskich nam osób. Brak przyjaciół i możliwości porozmawiania z kimś może powodować uczucie samotności.

Przyczyną tego że tak czujemy nie są jednak inni ludzie lub ich brak. Przyczyną jest to, że nie mamy relacji z samym sobą. Najpierw trzeba dać sobie czas i nauczyć się być w samotności, aby później móc tworzyć relacje z innymi. Będąc samemu najszybciej uczymy się akceptować i kochać siebie. Gdy już się tego nauczymy nie będziemy odczuwać samotności. Samotność przestanie nam przeszkadzać. Uważam że stworzenie ze sobą relacji jest niesamowicie ważne, a dokonać tego możemy najprościej przebywając samotnie.

 

Gdy stworzysz relacje z samym sobą, samotność przestanie Ci doskwierać.

 

Drugi rodzaj samotności, to taki gdzie teoretycznie nie powinniśmy czuć się samotni, ponieważ mamy bliskie nam osoby. Jednak jest inaczej, bo czujemy się np. nie zrozumieni przez otoczenie. Paradoksalnie uważam, że przebywając w nieodpowiednim środowisku można być bardziej samotnym niż żyjąc w pojedynkę.

 

Problemem w byciu z kimś jest, że nie bierzemy odpowiedzialności za swoje uczucia, tylko je przerzucamy. Będąc samemu nie mamy na kogo przerzucać.

 

Powód odczuwania samotności w relacji

Brak więzi emocjonalnej – czujemy, że relacja jest powierzchowna. Nie ma między nami więzi. Relacja nie jest głęboka i prawdziwa tylko opiera się na zaspokajaniu swoich wzajemnych potrzeb. Nie mamy wsparcia w drugiej osobie. Druga osoba jest nieuważna na nas przez co możemy czuć się ignorowani bądź lekceważeni.

W dzisiejszych czasach jesteśmy ciągle nieobecni. Ciągle za czymś biegniemy.
Wychodząc gdzieś razem zamiast cieszyć się swoją obecnością – siedzimy w telefonach na FB.
Podczas seksu zamiast doświadczać w pełni przyjemności- myślimy o problemach w pracy.
Podczas rozmowy z partnerem, zamiast słuchać – myślimy o ludziach w koło.

Bycie nieobecnym w codziennym życiu sprawia, że osoby z otoczenia teoretycznie są wśród nas, ale ich nie ma. Są z nami ciałem, ale nie ma ich duchem. Takie zachowanie może powodować odczucie osamotnienia wśród bliskich.  Ciągle siedzimy w swojej głowie i zamiast doświadczać wspaniałych chwili  TU i TERAZ. Rozmyślamy o tym co było lub będzie.

Poczucie niezrozumienia, kiedy żyjemy w środowisku, w którym czujemy się nierozumiani i mamy inne poglądy na świat może prowadzić do poczucia samotności.

 

„Myślałem, że najgorsze w życiu to być samotnym. Tak nie jest. Najgorsze w życiu, to być z ludźmi którzy sprawiają że czujesz się samotny” Robin Williams

 

samotność

Podsumowując:

Zanim cokolwiek zaczniemy z tym robić najpierw trzeba przyjrzeć się, czy to co czujemy jest zasadne. Czy faktycznie jest tak jak czujesz? Często czujemy się ze sobą źle i projektujemy, to na drugą osobę, ponieważ nie chcemy brać za to odpowiedzialności.

np. Czuje się samotna i zamiast wziąć za to odpowiedzialność, to projektuje na partnera, że to przez niego się tak czuje, ponieważ nie zwraca na mnie wystarczająco dużo uwagi.

A TO TAK NIE DZIAŁA!

Samotność w relacji, to jedno, a praca nad sobą to drugie. Trzeba być bardzo uważnym, ponieważ umysł często próbuje nas oszukać 🙂 Nie wątpliwym faktem jest to, że jeśli mamy dobrą relacje z samym sobą, to nie ma opcji odczuwać samotności. Jednak jeśli czujemy się przy kimś samotnie, to najlepiej o tym porozmawiać.

Ważne jest także to, aby pamiętać, że nikt nam nic nie da. Relacje nie są po to, aby oczekiwać od partnera miłości. Nie powinniśmy tworzyć związków po to, aby nie być na starość samotnym. Tak jak pisałam już wcześniej. Relacja może jedynie dopełnieć nasze już satysfakcjonujące życie, a nie je zmienić i naprawić.

 

Niskie poczucie własnej wartości.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.