Epidemia samobójstw w XXIw. Przyczyny samobójstw.

przyczyny samobójstw

Świat się rozwija. Ludzie się rozwijają. Zaczynamy żyć w coraz bardziej cywilizowanych warunkach. Jesteśmy wolni. Nie musimy walczyć o przetrwanie. Mamy pełno jedzenia. Nie żyjemy w stanie wojennym. Wszystko świadczy o tym, że powinniśmy być zdecydowanie bardziej szczęśliwsi niż nasi przodkowie, jeszcze kilkanaście lat temu. Jednak tak nie jest. Niedawno wpadł mi w ręce artykuł, mówiący o tym, że obecnie notuje się największą liczbę samobójstw w historii świata. Dlaczego tak jest, że pomimo, że ludzie kończą świetne szkoły, zatrudniają się na wysokich stanowiskach zarabiają dużo pieniędzy, popadają w depresje i lęki? Nie widzą sensu w swoim życiu? Jak to jest, że młodzi ludzie z teoretycznie dobrych domów uciekają w używki. Dlaczego teoretycznie wszystko wskazuje na to, że powinniśmy być szczęśliwsi, ponieważ żyje nam się lepiej, a jednak tak nie jest?

 

Przecież wszyscy mówili, że życie jest po to, aby brać z niego jak najwięcej. Przyszliśmy do świata materialnego aby z tego korzystać. Dlaczego jednak Ci, którzy mają największe predyspozycje do tego, nie odczuwają szczęścia, nie wspominając o sensie życia ?

 

Pieniądze

Mam ciocie, która pochodzi z biednej rodziny. Zawsze powtarzała mi, że jej priorytetem była nauka i studia aby wyrwać się z życia, w którym dorastała. Nie chciała tak żyć. Więc skończyła marketing i zarządzanie i zastała kierownikiem. Ciocia zawsze lubiła pieniądze. Mimo, że nie miała, to na zewnątrz wszystkim musiała pokazywać że jest inaczej. Nawet znalazła sobie bogatego męża. Następnie drugiego i trzeciego. Obecnie moja ciocia dochodzi pod 40 tke. Mimo, że całe swoje życie poświęciła na zarabianiu pieniędzy bądź szukaniu faceta, który jej pieniądze da. Widziałam w jej życiu chwilowe momenty szczęścia. Za każdym razem kiedy coś nowego nabyła. Jednak spotykając się z nią, nie czułam tam nigdy prawdziwego szczęścia ani spełnienia. Przez te wszystkie lata ciocia biega za pieniądzem myśląc że, to one dadza jej to czego nie ma. I czego podejrzewam, że już mieć nie będzie. Czyli prawdziwego szczęścia w życiu. 

Niestety takich ludzi jest coraz więcej. Nie wiedzą jak żyć i po co żyć, więc żyją tak jak inni – myśląc że, to normalne.

Wspomniałam o mojej cioci, ponieważ uważam, że pieniądze są bardzo niebezpieczne w rękach ludzi, którzy nie są gotowi ich posiadać. Pragniemy pieniędzy, a gdy ich nie mamy pojawia się cierpienie. Pieniądze rządzą tym światem. Ludzie, którzy popadają w depresje bądź popełniają samobójstwa, to w dużej mierze ludzie, którzy stracili duże ilości pieniędzy. Pieniądze stają się całym naszym światem, a gdy ich zabraknie nasz świat także się kończy. 

Wystarczy także spojżeć na gwiazdy, które są na szczycie kariery. Mają sławę i pieniądze, a popełniają samobójstw. Amy Winehouse, Alexander McQueen, Marilyn Monroe, Robin Williams, Chris Cornell itd.

Myślę, że tacy ludzie świetnie pokazują nam że pieniądze nie powinny być naszym priorytetem w życiu. Nie twierdze jednak, że pieniądze są złe i nie należy ich mieć. Wrecz przeciwnie. Pieniądze są nam bardzo potrzebne dają poczucie bezpieczeństwa. Przyszliśmy na ziemie aby doświadczać materializmu. Bóg jako ojciec chce aby jego dzieci były bogate. Chce jedynie powiedzieć, że pieniądze w rękach nieświadomych ludzi stwarzają wiele złego. Zdarza się, że ludzie nawzajem zabijają się o pieniądze !

Najpierw powinniśmy zdać sobie sprawę, że dzięki pieniądzom szczęścia nie osiągniemy. Są one nam pomocne w życiu i żyje się nam wygodniej. Mogą dopełniać nasze życie, ale nie dadzą nam szczęścia. 

 

Cierpienie

Wspomniałam powyżej o pieniądzu i cierpieniu, które pojawia się gdy pieniędzy mamy zbyt dużo bądź zbyt mało. Jednak uważam, że nie większym problemem jest cierpienie emocjonalne. Człowiek jako istota żywa chce żyć – robi wszystko aby przetrwać nawet w najgorszych możliwych warunkach robi wszystko aby jak najdłużej zostać przy życiu. Dlatego możemy wyobrazić sobie jak duże musi być cierpienie, aby jednostka się poddała i postanowiła się zabić. Samobójstwo, to ostateczność.

Wśród nastolatków jest mnóstwo cierpienia i mówię to także z własnego doświadczenia. Kiedy rodzice nas nie rozumieją bądź w ogóle nie mamy z nimi kontaktu emocjonalnego jest to dla dziecka ogromne cierpienie. Rówieśnicy w szkole także potrafią dać popalić. Dlatego uważam, że system szkolny, to jedna z gorszych rzeczy jakie możemy zrobić dziecku. Nauczyciele oceniają dziecko poprzez pryzmat ocen. Rówieśnicy się naśmiewają. Rodzice są niezadowoleni z wyników nauki. Dziecko czuje się niezrozumiane i nie ma z kim nawet o tym porozmawiać. Wszystko z biegiem lat narasta aż w końcu w okresie dojrzewania wszystko wybucha. Dziecko zaczyna się buntować i nie wiadomo o co mu chodzi. Oczywiście trochę generalizuje, ale każdy z nas napewno wie o co chodzi. cierpienie - przyczyną samobójstw

Znajoma opowiadała mi kiedyś o chłopaku, który był gejem. Gdy dowiedziano się o tym w szkole rówieśnicy tak strasznie się z niego śmiały i nie dawały mu żyć że skoczył z dachu i się zabił

Świetny film „Cudowny chłopak „ na którym niedawno byłam w kinie także pokazywał, to jak dzieci nawzajem traktują się w szkole. 

Ale cierpienie emocjonalnie nie tylko nam towarzyszy gdy jesteśmy mali. Między innymi ludzie sławni, o których wspomniałam wyżej postanowili popełnić samobójstwo właśnie przez ból emocjonalny. Inni tak cierpią, że popadają w uzależnienia. Niektórzy z tego wychodzą, inni żyją całe życia będąc zakładnikiem alkoholu/ narkotyków, a jeszcze innym narkotyk który tłumi emocje przestaje je tłumić – cierpienie narasta więc się zabijają.

 

Podsumowując

Coraz więcej osób dostrzega absurd tego świata. Coraz więcej osób czuje, że ze światem i z ludźmi jest coś nie tak. To że samobójstw jest tak dużo świadczy także o tym, że ludzkość zaczyna się budzić. Kiedy ludzkość poszerza swoją świadomość, wysyła energie w świat – co powoduje, że inni zaczynają wchodzić na drogę rozwoju. Człowiek się rozwija – cierpiąc.

 

 

Szczęście i sens życia. Czym naprawdę jest?

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.