Oczekiwania czyli wyimaginowane pragnienia, które powodują rozczarowanie w zderzeniu z rzeczywistością. Oczekiwania mamy względem rodziców, znajomych, partnera. Najczęściej oczekujemy od bliskich pewnych zachowań, które sobie w głowie założyliśmy, a o których nie zawsze poinformowaliśmy.

Kiedy rodzic nie daje nam wystarczającej ilości miłości w młodości, brak ten w nas zostaje. Dorastamy i na nieświadomym poziomie oczekujemy, że rodzić nagle nas pokocha i zaakceptuje. Często robiąc w życiu rzeczy głupie bądź takie, które nie koniecznie z nami rezonują.

Chciałam udowodnić mamie, że zasługuje na jej miłość. Chciałam aby mnie zaczęła szanować. Chciałam choć raz w życiu usłyszeć, że jest ze mnie dumna. W wieku 20 lat założyłam swój pierwszy biznes. Chciałam być bogata. Chciałam jej pokazać, że jestem warta jej miłości, że potrafię o siebie zadbać. Oczywiście nie robiłam tego świadomie. Dopiero po fakcie zorientowałam się co mną na prawdę kierowało.

 

Pragniemy czegoś – nasze oczekiwanie się nie realizuje więc pojawia się frustracja, złość, zirytowanie, rozczarowanie. 

 

Od partnera oczekujemy akceptacji i zrozumienia. Chcemy być adorowani. Chcemy otrzymywać ciepło. Chcemy aby nas słuchał uważnie, miał takie same zainteresowania, lubił naszych znajomych, słuchał takiej samej muzyki. To wszystko są oczekiwania. Oczekujemy aby dana osoba była taka jak sobie ją wymarzyliśmy. Jednak oczekując od partnera pewnych zachowań możemy doprowadzić do tego, że nasz partner nie będzie sobą. Będzie taki jakiego my go chcemy, a nie taki jaki jest. Dlatego jeśli myślimy o kimś na poważnie, to uważam, że wszelkiego rodzaju oczekiwań należy się wyzbyć. I akceptować drugiego człowieka takim jaki jest. A jeśli nie potrafimy tego dokonać, to poszukać kogoś innego.

Od znajomych oczekujemy uważności i wysłuchania, a kiedy dana osoba nam tego nie daje pojawia się frustracja lub zirytowanie.

 

„Kiedy czegoś pragniesz, odczuwasz brak. Niech pragnienia ucichną, niech staną się milczącym jeziorem nie-pragnień, a nagle ku twojemu zdziwieniu poczujesz, że masz wszystko.” OSHO

 

Jak przestać odczuwać rozczarowanie?

Nikt nie lubi czuć rozczarowania ani złości. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie dostarczania sobie możliwości na odczuwanie niepożądanych emocji. Przede wszystkim należy obserwować swoje myśli i wszystkie oczekiwania, które pojawiają się w umyśle. Gdyż tylko wtedy gdy jesteśmy świadomi mamy szanse na zmianę.

 

Mów czytelnie czego pragniesz

Jeśli mamy jakieś oczekiwania, to jasno i czytenlnie informujmy o tym drugą stronę. Mówmy jasno „chciałabym abyś mnie częściej przytulał”

Jeśli będziesz myśleć o tym czego chcesz, ale nie wypowiesz na głos swoich oczekiwać, to frustracja będzie ciągle narastać i nie dasz sobie szansy na jakąkolwiek zmianę.

Wyzbądz się oczekiwań

Drugim rozwiązaniem, które bardziej preferuje jest wyzbyć się jakichkolwiek oczekiwań. Tworząc relacje trzeba akceptować drugą osobę taką jaką jest. Nie próbować jej zmieniać ani naprawiać. Akceptować jej zalety i wady. Pozbywając się oczekiwań przestajesz narażać się na rozczarowanie i masz szanse poznać drugą osobę prawdziwą.

 

Niskie poczucie własnej wartości.