Kim jesteśmy? Czyli etykietki, które nam nadają.

kim jesteśmy

Kim jesteśmy ?

Czy zadałeś sobie kiedyś to pytanie ? Kim jesteśmy bądź czym jesteśmy? Jedno z ważniejszych pytań jakie może człowiek sobie zadać w życiu. Ja zaczęłam sobie je zadawać mając 11 lat i długo nie mogłam znaleść odpowiedzi.

Mniej więcej tak wyglądała rozmowa z moimi bliskimi:

-” Po co dostaliśmy ciała, po co tu jesteśmy?”
-„Jesteśmy ludźmi żyjemy po to aby założyć rodzine i chodzić do pracy”
-„Po co mi rodzina i praca skoro i tak umrę ?”
-„Bo takie jest życie !”

I rozmowa się na tym kończyła. Odpowiedzi te były dla mnie bezsensu i nie zaspokoiły mojej ciekawości.

 

Etykietki

Każdemu z nas zostaje przypięta etykietka na pewnym etapie życia. Kasia,Paweł, Robert, lekarz, psycholog, mówca, pisarz, rodzic, kochanek, córka, dentysta

Dostajemy pewną etykietę i się z nią utożsamiamy. 

Kiedy zapytamy się kogoś „Kim jesteś” najczęstszą odpowiedz jaką usłyszymy, to:
Jestem Kasia, z zawodu psycholog, zamężna, matka dwójki dzieci.

Właściwie, to czy taki opis coś nam mówi o danej osobie? To tylko i wyłącznie etykietki, które dana osoba dostała aby mieć poczucia, że jest kimś.

Jestem inżynierem, jestem mechanikiem, jestem Marcin, jestem katolikiem, jestem biznesmenem.

 

Kiedy nie wiemy kim jesteśmy,

zaczynamy naśladować innych ludzi. Chcemy być jak ktoś kto jest naszym autorytetem bądź fanem. Często można usłyszeć od dzieci stwierdzenie „Chce być taki jak Ty tato”. Dzieci nie wiedzą jeszcze kim są więc chcą być tacy jak ich rodzice.

Ale nie tylko u dzieci można zaobserwować tego typu zjawisko. Ludzie dorośli też upodabniają się do innych. Np. znana od jakiegoś czasu Anella, która upodobniła się do lalki barbie. Myślę, że jest wielu ludzi, którzy chcą być jak M. Grzesiak znany mówca i coach osobisty.

Ludzie ładni, podziwiani, mądrzy, którzy coś osiągneli często próbują być kopiowani. Lecz czy kopiowanie drugiego człowieka ma sens? Nigdy nie uda Ci się skopiować osoby. Kopia zawsze będzie kopią, nigdy orginałem. Każdy z nas jest inny. Każdy ma inne predyspozycje i przyszedł na świat do tworzenia czego innego w swój orginalny jedyny w swoim rodzaju sposób.

 

Kiedy nie wiemy kim jesteśmy, zaczynamy naśladować innych. Upodabniać się wyglądem, zachowaniem, sposobem bycia. Chcemy być kimś, ale nie wiemy kim- wiec naśladujemy. 

 

Dlatego warto sobie odpowiedzieć na pytanie kim jestem.

Wiele cech i pragnień, które określają nasze JA nie jest nasz. Zostało nam zaszczepione w dzieciństwie przez rodziców. Rozpoznanie co jest nasze, a co nie, można dokonać poprzez obserwację siebie.

Czym NIE jesteśmy?

Nie możemy być myślami, ponieważ możemy je obserwować. Widzimy jak przychodzą i odchodzą. Ciałem też nie możemy być, ponieważ ciało jest zbudowane z komórek. Komórki te podczas życia giną wielokrotnie. A na ich miejsce powstają nowe. Nasze JA jest trwałe. Imieniem nie jesteśmy, ponieważ możemy je zmienić, a pracę możemy stracić.

Więc kim jesteśmy?

Niektórzy twierdzą, że są jedynie ciałem i przyszli na ziemie doświadczać materializmu. Zdobywają pieniądze i poklask pnąc się po drabinie sukcesu, która nigdy się nie kończy ( to każdy biznesmen, inżynier, magister itd.) Osoby, które chełpią się swoim statusem i tym co osiągneli. Inni przyszli na świat dla cierpiętnictwa i odkupowania winy za swe grzechy. Ja jednak jestem z tych, którzy przyszli doświadczać życia.

 

Ja jestem życiem, energią, miłością i pięknem. I Ty też jesteś taki jak ja.

Przyszłam na świat aby doświadczać nowych przygód, kochać, podziwiać, rozwijać się. Nie jestem tu dla pieniędzy, bo wiem, że szczęścia nie dają. Nie jestem dla poklasku, ani dla cierpiętnictwa i wyznawania boga, którego nam stworzono. Nie jestem tu także po to, aby darzyć innych nienawiścią i gniewem.

Jestem świadomością, która uczy się, doświadcza i obserwuje.

 

Teraz Ty odpowiedz sobie na pytanie: Kim jesteś? 🙂

 

5 etapów dusz. Jaką masz duszę? Wiek duszy.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.