Jak być bardziej ECO

ECO to hasło coraz częściej przetacza się przez nasze życie. Coraz więcej ECO produktów znajduje się w sklepach, ECO ubrania, ECO kosmetyki. EKO stało się pewnym trendem tak samo jak weganizm i elektryczne samochody 🙂

Jednak kupowanie ECO produktów to nie wszystko, ponieważ bycie EKo to także dbanie o planetę. Gdybyśmy trochę więcej świadomości wprowadzili do codziennego życia i zastosowali kilka rzeczy, to mocno by to wpłynęło na naszą planetę.

Teraz zapytasz. Monika, ale przecież mało kto o to dba, co za różnica, że nie będę marnował reklamówek tylko będę chodził ze swoją wielorazową torbą na zakupy. Jeden człowiek w skali świata nic nie zmieni. A ja na to Ci odpowiem, ZMIENI! nawet nie wiesz jak bardzo. Gdy chcemy coś zmienić na świecie, to jedyny sposób aby to zrobić jest zmienić siebie i pokazać światu jak my żyjemy. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie coś zmienić, zmianą siebie i swoich czynów, a nie zmianą świata.

 

Jak być bardziej ECO?

Aby być bardziej ekologicznym i nie przyczyniać się do śmierci naszej planety wystarczy wprowadzić trochę świadomości i kilka nowych przyzwyczajeń.

Zabieraj swoją reklamówkę na zakupy.

Codziennie jest robionych miliony zakupów na całym świecie do każdych zakupów jest doręczana (często odpłatnie) reklamówka, którą my w domu wyrzucamy do śmietnika. Plastikowa reklamówka rozkłada się od 10-20 lat. Warto wyrobić sobie nawyk, że w samochodzie bądź torbie trzymamy szmacianą torbę wielokrotnego użytku na zakupy. Poza aspektem ekologicznym pomyślcie też o tym jaka jest to oszczędność pieniędzy. Coraz więcej sklepów daje reklamówkę odpłatnie.

Zakręcaj wodę

Podczas mycia naczyń, kąmpieli pod prysznicem bądź mycia zębów

 

Niemarnowanie jedzenia

kupuj mniej a częściej , staraj się nie wyrzucać jedzenia.

 

Ograniczenie spożywania mięsa

Jednym z bardziej nieekologicznych produktów jest spożywanie mięsa, w szczególności wołowiny. Do wyprodukowania 1 kg wołowiny potrzeba 14.500 litrów wody ! 1 kg wieprzowiny to 5.990l wody. Do tego kilka ton paszy, którą zwierzak zje, a którą moglibyśmy zjeść my. Ilość zbóż, które idą na hodowle mięsa zaprzestały by głodu na świecie.

 

Samochód

To jak bardzo jest zanieczyszczona Warszawa przeraża mnie. Osoby mieszkające w mieście bez problemu mogły by przemieszczać się komunikacją miejską. Średnio do pracy mamy 30-50 km. Uważam, że samochody benzynowe (w szczególności diesle) powinny mieć zakaz wjazdu do miast, a po miastach powinny poruszać się jedynie auta elektryczne. Oczywiście wiem, że na dzisiejsze realnie jest to niemożliwe. Takie informacje jak droższe parkingi w centrum miasta uważam za słuszne, ponieważ może choć trochę ludzi zmotywuje do przemieszczania się metrem i autobusami. Wiem, że ludzie mieszkający poza miastem – którzy muszą dojeżdżać , auta potrzebują, ale cała reszta powinna pomyśleć o rowerze bądź autobusie.

 

Zobacz także: Rzeczy za które jestem wdzięczna życiu, a jakie są Twoje?