Czym jest prawdziwe szczęście?

Wszyscy do niego dążą, nikt do końca nie wie czym jest. Przez społeczeństwo i reklamy, które programują nas wydaje nam się, że musimy być szczupli, piękni, mieć luksusowy samochód, piękny duży dom, być prezesem firmy, mieć partnera, dziecko i wtedy będziemy szczęśliwi. Więc zaczynamy realizować podświadomie plan, który rzekomo ma dać nam szczęście. Ale czy faktycznie szczęście jest tym co przedstawiają nam w reklamach? Czy rzeczy materialne i inni ludzie mogą sprawić, że nagle zaczniemy być szczęśliwi?

 

Marketingowcy i społeczeństwo instalują w nas pewne przekonania, które sprawiają wewnętrzny dyskomfort. Czujemy się niekomfortowo nie mając np. I phona, ponieważ wszyscy znajomi już go mają więc zaczynamy czuć się gorsi. Gdy osiągniemy cel i zakupimy najnowszy model telefonu na nieświadomym poziome odczujemy ulgę, ponieważ usunęliśmy wcześniej powstały dyskomfort. Świadomie będziemy odczuwać chwilowe zadowolenie, że takowy telefon już posiadamy.

Wszystkie rzeczy, które otrzymamy zewnątrz dają nam chwilowe zadowolenie i radość.

Nasze pragnienie wcale nie są tak naprawdę nasze.

Gdy kupisz sobie nowy samochód, to jesteś szczęśliwy, możesz pochwalić się znajomym. Samochód daje Ci wyższy status społeczny, ale czy to „szczęście” będziesz już odczuwał do końca życia? Czy do końca życia będziesz szczęśliwy z powodu nowego samochodu?

NIE !

Po pierwsze dlatego,że mylnie nazywamy uczucie szczęścia, a po drugie umysł do wszystkiego się przyzwyczaja. Następuje habituacja i samochód, który kiedyś dawał Ci tyle radości powszednieje, a po 2 latach rozglądasz się już za nowym.

 

„Szczęście nie zależy od warunków zewnętrznych. Zależy ono od warunków wewnętrznych” (Dale Carnegie)

 

Wszystkie rzeczy z zewnątrz: duży dom, awans w pracy , nowy partner po czasie nam się nudzą. Wtedy zaczynamy wymyślać i dążyć do kolejnych rzeczy, które rzekomo mają dać szczęście. Umysł zawsze coś wymyśli. Jeśli nie zapanujemy nad nim, to nigdy się nie skończy.

 

Umysł zawsze znajdzie coś co będzie chciał zdobyć/ osiągnąć.

 

Mój najlepszy przyjaciel jest z zamożnej rodziny. Zawsze chciał zaimponować ojcu, że potrafi zarobić duże pieniądze. W ten sposób chciał zasłużyć na jego miłość. W wieku 21 lat zarobił na postawienie dużego domu pod Warszawą. Pieniędzy było wciąż mało, bo czym więcej pieniędzy tym życie było droższe. Jachty, apartamenty, najlepszy samochód wszystko sporo kosztowało. W wieku 23 lat znalazł sobie żonę i zrobił 2 dzieci. Dzieci oczywiście chodziły do prywatnej szkoły. W wieku 30 lat zaczął się pierwszy kryzys, ponieważ zaczeło do niego docierać, że nie jest szczęśliwy. Wszystko co miał dawało przyjemność, ale na krótko. Miał wszystko czego pragnął, zwiedził pół świata, ale nie czuł się szczęśliwy.

 

Takich ludzi jest na świecie mnóstwo i myślę, że doskonale ukazują, że upatrywanie szczęścia w rzeczach na zewnątrz nie ma najmniejszego sensu.

 

A więc czym jest prawdziwe szczęście?

Szczęście, to minimalizm i dostrzeganie małych rzeczy, które codziennie nam się przydarzają. Bycie tu i teraz. Większość ludzi jest w przeszłości ( rozpamiętuje swoje krzywdy i rzeczy, które mógł zrobić inaczej) bądź w przyszłości (marzy o czymś czego nie ma). Czy w tych obydwu sytuacjach można być szczęśliwym?

Powinniśmy uczyć się bycia w chwili obecnej. Gdy jesteś w chwili obecnej stajesz się uważny. Dzięki uważności tworzysz relacje na innym poziome. Prawdziwe głębokie relacje mogą dopełniać nasze szczęście jeśli nie ma oczekiwania względem drugiej osoby.

„Nasze szczęście zależy od nas samych” (Arystoteles)

Przestań narzekać. Bądź wdzięczny za, to co Ci się przydarza i co Cię otacza. Dostałeś ciało i możliwość doświadczania więc ciesz się tym każdego dnia . Stwórz relacje sam ze sobą. Jesteś swoim najlepszym przyjacielem. Ludzie przychodzą i odchodzą. Ty będziesz ze sobą do końca życia więc dbaj o ta relację.

 

3 kroki, aby stać sie autentycznym