Empatia. Czym jest empatia? Czy jesteś empatyczny?

Czym jest empatia. Czy jesteś empatyczny

Empatia. Czym jest empatia? Czy jesteś empatyczny?

Empatia, to jeden z elementów inteligencji emocjonalnej. Jest procesem nieświadomym. Umiejętność odczuwania czyiś emocji. Ludzie empatyczni są zazwyczaj wrażliwsi. Można powiedzieć, że widzą i czują więcej. Osoby te cechuje zdolność współczucia innym i odczuwania razem z nimi emocji i uczuć. Kiedy na przykład twój znajomy ma gorszy dzień, to nawet jak się uśmiecha i próbuje grać, że wszystko jest ok, to czujesz, że ok nie jest. Ludzi empatycznych cechuje świetna intuicja, która pomaga w życiu codziennym dokonywać wyborów.

Fundamentem empatii są neurony lustrzane, które są odpowiedzialne za to, że odczuwamy emocje i intencje drugiej osoby. Jest to grupa komórek neuronowych, która podczas rozmowy uaktywnia się. To dzięki niej gdy ktoś się śmieje, Tobie też chce się śmiać. Kiedy ktoś ziewa, to Tobie automatycznie też otwiera się buzia do ziewania.

 

Empatia to pełne szacunku rozumienie cudzych doświadczeń.

 

Główne cechy ludzi empatycznych

 

  • Odczuwasz emocje i odczucia innych ludzi. Kiedy wchodzisz do pomieszczenia wypełnionego ludźmi z dobrą energią, momentalnie czujesz się lepiej. Jeśli spędzasz czas z osobą, która narzeka dokładnie czujesz jej emocje co powoduje, ze energetycznie ciągnie cię w dół.
  • Nie możesz patrzeć na okrucieństwo innych istot. Sprawia Ci ból kiedy widzisz, że istota żywa cierpi. Często ludzie empatyczni przechodzą na weganizm ponieważ nie mogą znieść myśli że krzywdzą inne stworzenia.
  • Meczysz się w miejscach gdzie przebywa dużo ludzi. Kiedy wyjdziesz na miasto bądź do galerii handlowej to nie na długo ponieważ hałas i ludzie w koło, męczą psychicznie osoby empatyczne.
  • Masz dobrą intuicje. Potrafisz świetnie odczytywać znaki intuicji. Często coś czujesz, a później dzieje się tak jak myślałeś.
  • Wiesz kiedy ktoś kłamie. Czujesz kiedy ktoś kłamie. Nie można Cie oszukać.
  • Lubisz spokój i samotność. Najbardziej cenisz sobie spokój i ciszę. A samotność nie jest dla ciebie problemem jak dla większości ludzi.
  • Za to nie trawisz narcyzów, osób oceniających i egocentrycznych. Nie tolerujesz osób toksycznych lub zaburzonych. Jesteś dla takich ludzi świetnym dawcą energii, której bardzo potrzebują dlatego gdy intuicja ci podpowie, że nie warto się z kimś zadawać to od razu uciekasz.

 

Empatyczna więź zawiera w sobie kontakt z tym, co żywe w drugim człowieku w danym momencie.

 

Empatyczność wielu przypadkach jest zaletą, ponieważ ludzie lubią takie osoby. Osoby empatyczne są ciepłe, pomocne i życzliwe. Sa w stanie pomagać innym przez to, że potrafią się utożsamić z uczuciami drugą osobą.

Jednak jest to też czasem uciążliwe. Empatyczność ma też wady, a mianowicie. Utożsamiają się z ludźmi z otoczenia i czują emocje innych ludzi – także te negatywne. Przebywanie w dużych skupiskach ludzi jest dla nich męczące. Empaci są często wycofani i często nadwrażliwy.

 

 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.