Budowanie poczucia wartości na porównywaniu się do gorszych od siebie.

Nie wiem czy ten problem dotyczy tylko mnie czy większej liczby kobiet, ale postanowiłam dziś o tym napisać. Piszę kobiet, ponieważ to kobiety ciągle porównują się do innych dziewczyn. Czy to na facebooku czy na instagramie obserwujemy różne osoby i raczej nieświadomie porównujemy się do nich. Mężczyzna nie ma takiego problemu. On nie przykuwa tak dużej wagi do wyglądu jak kobieta. Ponieważ dla kobiety priorytetem jest wygląd, a u mężczyzny jest to status społeczny, bo jak wiadomo czym więcej pieniędzy tym ładniejsza samiczka. 🙂

Porównujemy się cały czas. Kiedy ulicą idzie ładna kobieta, to z góry do dołu patrzymy jak jest ubrana, myślimy, że jest szczuplejsza i ma ładniejszą twarz. Ale porównujemy się nie tylko do ładniejszych. Ostatnio zauważyłam, że porównujemy się także do gorszych od siebie dzięki czemu czujemy się lepiej.

Czujemy się wewnętrznie mało wartościowi, mamy niskie poczucie wartości i nawet kiedy pracujemy nad tym, to umysł próbuje nas oszukać idąc na skróty i aby poczuć się lepiej porównuje się do brzydszych (w naszym mniemaniu) od siebie. Widzimy kogoś i czujemy wewnętrzną radość. Achh są brzydsze dziewczyny ode mnie, jednak może nie jestem taka brzydka i gruba. Chwilowo czujemy się lepiej, ale jest to tylko chwilowe i prowizoryczne. Zmiana nie zachodzi na łębokim poziomie. Budowanie pewności siebie i atrakcyjności na porównywaniu się do „gorszych”  to, konstrukcja tak samo niepewna i niestabilna jak budowanie domku z kart. Bo nie o to chodzi aby czuć się lepiej kosztem tych, którzy maja mniej bądź którzy wyglądają gorzej. Budowanie poczucia pewności w ten sposób prędzej czy później się zawali, ponieważ znajdzie się ktoś atrakcyjny i bogaty porównamy się do niego i to co wcześniej zbudowaliśmy na osobie „gorszej od nas” w mgnieniu oka rozsypie się jak domek z kart.

Zależy im abyśmy czuli się źle

Media i społeczeństwo wytresowały nasze umysły abyśmy ciągle się porównywali. I dotyczy to każdego aspektu życia. Jednak prowadzi to tylko i wyłącznie do negatywnych następstw. Kiedy nie jesteśmy świadomi swojej wartości i zestawimy siebie z kimś kto jest bogaty bądź piękny, momentalnie czujemy się źle. Wiem, że o tym wszyscy wiemy jak to działa, ale mimo że, to wiemy to ciągle tak robimy. Wiem jak trudne jest to do zmiany. Wiem także że jest to długa mozolna praca. A prace tą powinniśmy zacząć od wyrzucenia z mediów społecznościowych wszystkie blogerki i gwiazdy, które systematycznie obserwujemy i które nam w jakimś stopniu imponują. A co potem? A potem należy obserwować swoje myśli i uczucia. I wszystkie, które pojawiają się, analizować i zmieniać jeśli są destrukcyjne.

 

Niskie poczucie własnej wartości.