Bardzo silne emocje

Emocja czyli stan znacznego poruszenia umysłu. Innymi słowy smutek, lęk, złość, gniew, strach, radość, wzruszenie, trema, tęsknota, samotność. Wszystko co odczuwamy w sobie.

Często jest tak, że zalewają nas silne emocje. Ktoś coś powie, zrobi nieodpowiednia minę, nie tak zareaguje, a nas momentalnie zalewają emocje.

Emocje, które czujemy są tak silne, że często nie potrafimy nad nimi zapanować. Robimy wtedy często głupie rzeczy, których później żałujemy. Mówimy: To przez Ciebie się tak strasznie zdenerwowałam, Ale mnie zezłościłeś. Jednak to są nasze emocje i tylko i wyłącznie my mamy nad nimi kontrolę. Nikt nie jest w stanie kierować naszym układem hormonalnym. To my sami tak reagujemy, interpretując sytuacje, w ten, a nie inny sposób. To my decydujemy jak zareagujemy na dana sytuację.

Nikt nie jest odpowiedzialny, za to co czujesz. To Ty decydujesz jak zareagujesz na daną sytuację.Weź odpowiedzialność za swoje emocje.

Na niektóre zdarzenia reagujemy automatycznie. Czujemy się głęboko urażeni mimo, że druga strona często nie miała nic negatywnego na myśli. Niekontrolowane emocje zaczynają nad nami panować, a to prowadzi do rozpadu wielu relacji.

Emocje pokazują nam jedynie, że mamy jeszcze coś do przepracowania. To, że jesteś na kogoś wściekły i się na niego obrazisz nie ma żadnego znaczenia dla drugiej osoby. Tylko sobie robisz tym krzywdę,

 

Jak to działa?

Osobiści mam silne emocje związane z tym, że w niektórych sytuacjach czuje się niepotrzebna.
W pracy i domu regularnie zalewają mnie silne emocje z tym związane. Czasem są tak silne, że zaczynam płakać. Przez dłuższy czas obrażałam się na wszystkich i pokazywałam im jaka jestem zła przez to, że jestem niepotrzebne. Miałam myśli, że nikt mnie nie szanuje. Byłam przekonana, że jak pokażę całemu światu jak mi smutno z tego powodu, to wszystko się zmieni.

Obserwując co się ze mną dzieje w końcu zrozumiałam, że jeśli tu pojawiają się tak silne emocję, to znaczy że, to ze mną, a nie ze wszystkimi w koło jest coś nie tak. To jest mój problem, ponieważ ja to czuję. Nagle też dotarło do mnie, że obrażanie się, nie ma większego sensu i nic tym nie wskóram. Przypomniałam sobie, że będąc mała byłam ignorowana- przez co czułam się niepotrzebna.

 

Emocje mogą pojawiać się w relacji z partner, ponieważ uważasz, że daje Ci za mało uwagi, dzieci które są niegrzeczne lub znajomi, bo mają inne zdanie niż Ty.  Oczywiście wszystkie emocje jakie czujemy względem drugie osoby wywodzą się z tego samego. Zaniedbanie przez rodzica w dzieciństwie. Może otrzymywałeś za mało uwagi, byłeś ignorowany, lekceważony. A może po prostu Twoi rodzice mieli problem z emocjami, a Ty jako małe dziecko obserwowałaś to i się wyuczyłaś, a teraz powtarzasz.

Emocje często uwalniamy płaczem. Dlatego kobiety częściej płaczą niż mężczyźni, ponieważ ich życie jest pełne emocji. Wszystkim się emocjonujemy. Wynika z tego, że szczególnie kobiety powinny uczyć się obserwacji siebie, ponieważ gdy zapanujemy nad emocjami, życie stanie się spokojniejsze i poukładane i skończy się ciągły rollercoaster emocjonalny.

Jak sobie radzić?

W tych wszystkich przypadkach należy zatrzymać się, uspokoić i spróbować dokładnie poczuć, to co się w nas dzieje. Czy mamy jakieś oczekiwanie względem drugiej osoby? Co dokładnie nas zabolało? Przyjrzeć się temu. Najpierw musimy sobie uświadomić problem, a następnie dojść do przyczyny, aby mieć szansę na  rozwiązanie.

W każdym takim momencie gdy emocje biorą górę nad wszystkim i zaczynają rządzić naszym ciałem
gdy tysiące negatywnych myśli pojawia się w naszej głowie. Najważniejszą rzeczą jaką możemy wtedy zrobić, to zacząć uspokajać swoje wewnętrzne dziecko. Gdyż, to ono właśnie poczuło się skrzywdzone, zranione. Poczuło się tak samo jak czuło się gdy byliśmy mali. Należy je uspokoić (pomaga głębokie oddychanie) Wytłumacz mu daną sytuację, że nie jest tak jak myśli. Należy także rozpoznać i nazwać, to co czujemy. 

Naucz się interpretować na swoją korzyść. Niezależnie co ktoś do nas mówi mamy tysiące możliwości na interpretacje tego. Przedstawię jak powinna wyglądać zdrowa reakcja. Załóżmy, że ktoś chciał Cię obrazić, to zamiast reagować złością, krzykiem i fochami można zinterpretować, że ma gorszy dzień i współczuć mu, bo z takim podejściem na pewno nie ma wielu znajomych. Uśmiechnąć się i iść swoją drogą.

Partner nas zdradził. Zamiast wpadać we wściekłość, smutek i obwiniać siebie za zaistniałą sytuację. Uspokój się i wytłumacz, że skoro tak się stało, to nie był wart i że życie singla też jest fajne.

„Jedną rzeczą, którą zawsze możesz zrobić jest interpretacja znaczenia sytuacji w której się znalazłeś ” 

 

Tłumienie emocji jest destrukcyjne dla ciała.Mów i rób co czujesz.