Wszyscy mówią nam, że jesteśmy nieszczęśliwi, bo – powinniśmy to zrobić, powinniśmy tamtego się jeszcze nauczyć. Czy faktycznie jest tak, że jeszcze jesteśmy niekompletni. Według mnie wszystko do bycia szczęśliwym i spełnionym już mamy. Bardziej powinniśmy skupić się na tym czego powinniśmy się od uczyć. Zebrałam 9 podstawowych rzeczy jakie przychodzą mi do głowy, których powinniśmy zaprzestać robić najlepiej od dziś, aby nasze życie było przyjemniejsze.

 

Przestań zamartwiać się na zapas.

Większość Twoich lęków i zmartwień dotyczących przyszłości w 90% się nie zrealizuje. Skończ z robieniem sobie w głowie wizji i dramatycznych scenariuszy. To nie pomaga racjonalnie skupić się na problemie, tylko zaburza jasność myślenia.

 

Przestań przejmować się tym, co myślą o tobie inni ludzie.

Życie masz tylko jedno, w dodatku z każdą minutą masz go coraz mniej. Dlatego przestań martwić się, i przejmować, co inni powiedzą. Przestań żyć nie swoim życiem. Jeśli masz ochotę śpiewać w parku, to śpiewaj. I nie przejmuj się tym co przechodni będą myśleć. Oni nie są nawet szczególnie ważni w Twoim życiu, więc po co przejmować się ich zdaniem. Myślenie o tym co myślą inni, powstrzymuje nas przed spełnianiem własnych marzeń. Zaczynamy zatracać siebie. Nie mogę tego zrobić, bo co sąsiedzi powiedzą. Jak rodzice zareagują. Co pomyśli sobie o mnie koleżanka. Przecież to twoje życie i Twoje zdanie powinno być w nim najważniejsze.

 

Przestań obwiniać się za to co zrobiłeś lub czego nie zrobiłeś w przeszłości.

Przeszłość jak sama nazwa brzmi, to czas PRZESZŁY. Był i się skończył już nie ma możliwości do niego wrócić i zmienić decyzji wtedy podjętej. Obwinianie się za swoje dawne decyzje niczego nie zmieni poza tym, że w teraźniejszości będziesz się źle czuł.

Mogłem nie zakładać tego biznesu, teraz muszę spłacać długi.
Mogłam wcześniej zacząć pisać, a nie tracić tyle życia na nic nie znaczące rzeczy.
Jak mogłem sobie, to zrobić dlaczego byłem taki głupi i nie widziałem co się dzieje.

Podejmujesz takie decyzje, jakie są dla ciebie słuszne. Jeśli czegoś nie zrobiłeś bądź zrobiłeś i żałujesz, to jest to tylko i wyłącznie lekcja na przyszłość jak postąpić następnym razem.

Przestań krytykować siebie.

Zdarzyło ci się krytykowanie samego siebie? Czy lepiej się czujesz mówiąc do siebie, że jesteś paskudna, głupia i nic nie warta? […] Tak myślałam ! Więc nie ma powodu dalej samej sobie dowalać. Wystarczy, że życie jest nie sprawiedliwe i często potrafi dać nam w kość. Zbędne jest jeszcze bombardowanie samej siebie, niezbyt wspierającymi komunikatami.

 

Przestań skupiać się na tym czego jeszcze nie masz.

To kolejny problem naszego umysłu. Społeczeństwo od małego zaszczepia nam pewne standardy, które powinniśmy spełnić aby być szczęśliwi. Musisz skończyć studia, znaleść pracę w korporacji, kupić samochód, założyć rodzinę, wybudować dom. Przez reklamy, które bombardują nas z każdej strony wszczepiają nam różne potrzeby i pragnienia, które tak na prawdę nie są nasze. Czujemy się nie szczęśliwi bądź nie wystarczająco dobrzy, ponieważ nie mamy najnowszego Iphona. Ale czy na głębszym poziomie, to wszystko co nam się wydaje, że da nam szczęście jest nam potrzebne? Umysł zaczepia się na rzeczach, których jeszcze nie ma i robi wszystko, aby to zdobyć. Często kosztem prawdziwego szczęścia.

 

Przestań udawać kogoś kim nie jesteś.

Tworzymy sobie w głowie pewien obraz siebie. Przez oczekiwania rodziców i wpływ rówieśników w szkole. Zaczynamy zakładać maski i udawać ludzi, którymi tak na prawdę nie jesteśmy. Ilu ludzi idzie w ślady rodziców prawników bądź lekarzy mimo, że ich pasją jest zupełnie co innego. Pragną aby rodzice byli z nich zadowoleni więc stają się takimi dziećmi jakich sobie rodzic wymarzył. W szkole wpływ rówieśników jest olbrzymi. Jesteśmy nieśmiali i wrażliwi, ale wpadniemy w towarzystwo, w którym wrażliwość nie jest akceptowalna więc zaczynamy grać twardziela. Kiedy dorastamy i zaczynamy szukać sobie partnera także gramy. Większość ludzi nie jest sobą na pierwszej randce. To jaka jest druga osoba zaczynamy poznawać dopiero po długim czasie bycia ze sobą. Boimy się otworzyć i pokazać, to jacy jesteśmy naprawdę przed oceną i odrzuceniem. Ale jeśli ktoś nie akceptuje cię takiego jaki jesteś na prawdę, to po co ci w ogóle taka osoba w życiu?

 

Przestań udowadniać, że jesteś coś wart.

Czy spotkałeś się kiedyś z tym, że osoba próbuje udowodnić swoim rodzicom, że nie jest taka jak oni myślą. Ja tak. Sama próbowałam udowodnić jeszcze niedawno mojej rodzinie, że nie jestem taka jak ona i że potrafię zarabiać pieniądze. Próbowałam pokazać, że nie jestem nieudacznikiem, że jestem warta ich miłości. Na szczęście dość szybko zrozumiałam, że nic im nigdy nie udowodnię. Można stracić pół życia na udowadnianiu rodzicom, że jest się wartym ich miłości. Z takim przypadkiem też się spotkałam. Ale nigdy nie spotkałam się z tym, aby rodzić docenił nas, pochwalił i powiedział, że jest z nas dumny. Dlatego szkoda na, to czasu. Jedyna osoba której możesz coś udowodnić jesteś TY sam.

 

Przestań spędzać czas z ludźmi, których nie lubisz.

Po co marnować czas na ludzi, których nie lubisz? Masz w swoim otoczeniu kogoś kto cię drażni i denerwuje? To po co się z nim spotykasz. Marnujesz tylko swój czas, którego masz coraz mniej, a nie więcej.

 

Przestań obwiniać innych za swoje niepowodzenia.

Zacznij brać odpowiedzialność za swoje decyzje. Nikt nie jest winien tego, że tobie się nie udało. Zrzucając winę na kogoś oddajemy mu sprawczość więc nic już z tym robić nie musimy, bo to jego wina. Wchodzimy w role ofiary i często zaczynamy się nad sobą użalać.  Zamiast podjąć jakieś kroki aby następnym razem się udało, poddajemy się.

Jeśli masz jeszcze jakieś pomysły, które powinniśmy przestać robić aby żyło nam się lepiej. Będzie mi miło jeśli podzielisz się w komentarzu na dole 🙂

 

7 powodów dla których warto praktykować TU i TERAZ