5 rzeczy które musisz zacząć dla siebie robić – rozwój osobisty

5 rzeczy które musisz zacząć dla siebie robić

Często jest tak że życie nas pochłania. Zajmujemy się domem i pracą przez co nie mamy czasu dla siebie. A kiedy ten czas mamy to spędzamy go na bezużytecznym oglądaniu telewizji po to aby go zabić. Często robimy rzeczy bez większego sensu i zastanowienia marnując tym samym czas który ucieka i którego niestety mamy w życiu coraz mniej. Jest, to duży problemem, ponieważ to nasze życie i powinniśmy dbać o siebie. Sama często wpadam w kołowrotek który nazywa się życiem i zapominam o najważniejszej rzeczy w swoim życiu. O sobie … 

Zacznij szanować siebie. 

To był mój duży problem. Ze względu na to, że moje poczucie wartości sięgało dna. Nadal nie jest idealnie. Często wstydzę się upomnieć o swoje, ale jest znacznie lepiej niż jeszcze pare lat temu. Kluczową kwestią była nauka szacunku do samej siebie. Bo gdy siebie nie szanujesz, to nikt inny też tego nie zrobi. Tak działa świat. Kiedy zadowalamy się słabym wynagrodzeniem w pracy, bo boimy się poprosić o więcej mimo, że zasługujemy na podwyżkę. Oznacza brak szacunku do siebie. Kiedyś nie czułam się godna nic więcej niż mi proponowano. Zadowalałam się przeciętnością.
Kiedy zaczniesz szanować siebie i będziesz świadoma swej wartości ludzie zaczną Cię inaczej traktować. Świat działa tak, że daje nam tyle ile jesteśmy w stanie unieść i na ile się czujemy warci. Szacunek do siebie jest absolutnie bardzo ważny i należy nad tym codziennie pracować mimo, że często świadczy o pokonywaniu własnych barier psychicznych i wychodzenia ze strefy komfortu.

Dostrzegaj progres jaki robisz

Rozwój osobisty nie jest łatwy. Trzeba mnóstwo dyscypliny i samozaparcia, aby walczyć ze swoimi toksycznymi przekonaniami. Po drodze włącza się mnóstwo mechanizmów obronnych, które są po to aby nic nie zmieniać. Praca nad zmianą siebie jest bardzo ciężka. Czego ciężko nie doceniamy. Warto usiąść od czasu do czasu i przypomnieć sobie jaka byłaś rok temu. Jaki duży postęp wykonałaś. Gdzie jesteś teraz. Podziękuj sobie za wytrwałość jaką musiałaś włożyć w to, aby być tu gdzie jesteś. To bardzo wzmacnia i buduje pewność siebie. A kiedy dostrzeżemy własną ciężką prace i podziękujemy sobie, sprawimy że poczujemy się dla siebie ważni i będziemy mieć więcej energii do dalszych zmian. Bo zmieniamy się dla siebie i nikt inny nie doceni pracy jaką wkładamy niż my sami. Dlatego jest to tak ważne.

Zapanuj nad wewnętrznym krytykiem

Wewnętrzny krytyk, to nasz wewnętrzny rodzic, który nas oceniał i mówił co jest z nami nie tak. Mimo, że często tego rodzica już przy nas nie ma, jego głos w głowie zostaje. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie poddawać się jego opinią o nas samych i rozmawiać z nim. Wiem, że rozmowa z samym sobą wielu kojarzy się źle. Ale dziele się tym co ja robiłam i co mi pomogło. Kiedy głos mówi, że jesteś dziś opuchnięta i wyglądasz koszmarnie odpowiedz mu, że to nie prawda i żeby dał Ci już spokój. Czasem wystarcza zwykła świadomość tego, że właśnie mówi do nas rzeczy, które są nie prawdziwe. Jest to według mnie najważniejsza rzecz jaką możemy zrobić dla siebie i swojego rozwoju. Uważność własnych myśli.

Rozwijaj się i osiągaj więcej

Każdy z nas jest inny. Jest typ ludzi, których sensem istnienia jest nauka i kolejne doktoraty, a inni kończą szkołę i tym samym kończą swój rozwój. Do niedawna należałam do tej drugiej grupy ludzi. Za nim zrozumiałam, że życie takie nie ma najmniejszego sensu. Przychodzimy na ziemie po to, aby ciągle się rozwijać. Spójrzmy na świat. Rośliny ciągle się rozwijają. Zwierzęta tak samo. Ciągle przystosowują się do zmiennego środowiska – czyli nic innego jak rozwój. Każdy gatunek ma inny poziom świadomości i rozwija się na innej płaszczyźnie, ale się rozwija! Jak spojrzymy wstecz, to społeczeństwo także się rozwinęło. I każdy z nas także jest na ziemi po to, aby pogłębiać wiedzę i rozwijać się. Stawać się coraz lepszą wersją siebie.
Niektórzy kończą szkołę i ich rozwoju się zatrzymuje. Nic nie robią w kierunku pogłębiania wiedzy. Należy do nich moja rodzina. Która zatrzymała się na pewnym etapie i tam stoi. Przez to nic się u nich nie zmienia mimo, że są nieszczęśliwi, to nawet nie szukają rozwiązania tego problemu. I takich ludzi jest mnóstwo…
Dlatego nigdy nie należy spoczywać na laurach. Masz dobrze płatną pracę? Ale to nie jest przeszkodą, aby rozwijać się dalej i podnosić swoje kwalifikacje. Może dzięki temu będziesz mógł dostać lepszą posadę w przyszłości. Nie mówię tutaj o takim rozwoju jaki przedstawiają nam rozreklamowani couche typu „możesz wszystko” ,”zapierdalaj”. Chodzi o spokojne rozwijanie się wewnętrzne, ponieważ wierze, że to może dawać nam spełnienie. 

Dużo się uśmiechaj i dziękuj, że jesteś

Udowodnili naukowo, że kiedy mamy gorszy dzień, ale będziemy się przez jakiś czas uśmiechać (może być na siłę) to zaczniemy się lepiej czuć. Po za tym nikt nie lubi ponurasów 🙂 I wiem, że nie zawsze się da. Kiedy naprawdę mam gorszy dzień, to po prostu daje sobie czas na bycie smutnym, ponieważ to jest normalne. Ale jeśli dni smutnych jest zdecydowanie więcej niż radosnych to coś jest nie tak. Po przeczytaniu książki, którą serdecznie wam polecam Paula Coello „Weronika musi umrzeć” ( o której niedługo napiszę na blogu w zestawieniu książek, które ostatnio przeczytałam) stosuje jedno ćwiczenie, które momentalnie poprawia moje samopoczucie. 
Wyobraź sobie, że za miesiąc umrzesz. Lekarz daje Ci miesiąc życia. Co wtedy zrobisz? Będziesz siedzieć w domu i płakać czy cieszyć się z ostatnich chwil życia i doświadczać tego czego jeszcze nie doświadczyłaś? Ja bym doświadczała i się śmiała 🙂 
Śmiech jest niesamowicie ważny. Poprawia stan umysłu i ogólne samopoczucie. Sprawia, że inni chętniej spędzają czas w naszym towarzystwie. Dlatego ważne jest opanować negatywne myśli i zacząć myśleć pozytywniej co samo skutkuje tym że śmiech częściej będzie gościł na naszych twarzach.

Dbaj o siebie i ciało

Przez długi czas o to nie dbałam. Co uważam z dzisiejszej perspektywy za błąd. Nasze ciało jest naszym pojazdem, w którym przyszło nam jechać w tym życiu. Pojazd mamy tylko jeden, nie możemy go wymienić na nowy. Dlatego powinniśmy o niego dbać. Oczywiście można dbać skrajnie o pojazd. Polerować go, nakładać tony szpachli i malować karoserie codziennie na inny kolor, ale nie o takie dbanie chodzi. Ponieważ blacha przy której dużo się majstruje szybciej się psuje. Dlatego trzeba dbać o ciało, ale pozostawić je naturalne. Tak jak we wszystkim należy zachować umiar.  

 

Zobacz także: 5 zasad życia

Zobacz także

2 komentarze

  1. Monika, Ty na prawdę fajnie piszesz. Lubię czytać Twoje wypowiedzi. Dziękuję, że jesteś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.